Dny bezplatné dopravy jsou tady! Dovezeme Vám zboží zcela ZDARMA!

Košík: 0 Kč
0

Lov kaprů ve studené vodě: Proč nepoužívat klasické boilies? Tady je odpověď!

06. 11. 2020

LK Baits, Články, Naučné a produktové

Tým LK Baits

Lov kaprů ve studené vodě není žádný med! Snahu o ulovení kapra za nízkých teplot kolikrát komplikuje právě nízká teplota vody. Proč? Protože nízká teplota vody způsobuje to, že kapři v tomhle prostředí nechtějí intenzivně přijímat potravu takovým způsobem, jakým byli rybáři zvyklí v přívětivějších měsících. Přesto! Existují způsoby, jak se i pasivnějším kaprům ve studené vodě „dostat na kobylku“. Řešení může být například v atraktivní nástraze, která dokáže spolehlivě pracovat i za hodně nízkých teplot.

Tu situaci asi zažil už každý rybář: Člověk sedí na oblíbeném místě a čeká na první záběr. Na jednom prutu má rybář nastraženou rychle se rozpadající nástrahu, na druhé udici je klasické boilies. Píííp! Hlásič na levém prutu, na kterém je atraktivní nástraha, se rozezní. Zásek! Je tam! Po chvíli se v podběráku převaluje nádherně zbarvený šupík. Podzimní barvy na něm „hrají“ jako na malířově plátně.

VIDEO: Jak si zachytat i v hodně chladné vodě? Mrkněte na tohle video!

 

Píííp! Další záběr! Krásný souboj a nakonec další kapr v podběráku. A zase ryba zabrala na rychle se rozpadající kuličku, která se i za nízkých teplot krásně rozpadá. Těch záběrů od mlsných kaprů je na tuhle nástrahu do konce vycházky výrazně více než na klasické boilies. Čím to je? Odpověď může být hned v několika faktorech…

 

Nízké teploty jsou signál…

Na jednu stranu je nutné si uvědomit, že právě chladná voda je přítelem rybářů. Ano! Právě chladná voda přináší jasný „signál“, aby se kapři začali krmit. V momentě, kdy se na vegetaci okolo vod objevuje první namrzlá jinovatka, je to pro kapry jasný pokyn k tomu, aby se okamžitě začali futrovat něčím nutričně bohatým. Jen tak totiž dokážou ještě zvýšit důležité zásoby živin, díky kterým přežijí nehostinnou zimu.

Připravte se na zimu! Klesající teploty jsou pro kapry jasným signálem, aby byli připraveni…

Jenže právě tenhle úkaz v kapří říši přináší i hlavní kámen úrazu. Jak to myslíme? Ryba je poikilotermní tvor, což v překladu znamená, že s klesající teplotou vody ztrácí i energii. Takže pokud se dostatečně nacpe, pak dokáže i několik dní, týdnů, anebo dokonce i měsíců zůstat „o hladu“. Příklad z praxe: Například na stojatých vodách, na kterých nepanují nikterak silné podvodní proudy, dokážou kapři vydržet bez příjmu potravy opravdu dlouho.

Když kapři hrají všemi barvami: Ryby ze studené vody patří k těm nejkrásnějším!

V takových podmínkách totiž neztrácí tolik energie, takže nepotřebují přijímat další potravu. A to má logicky vliv na počet záběrů, protože když kapr nežere, rybář prostě nemá záběry. Úplně „nejhorší“ z tohoto pohledu jsou stojaté vody s dostatkem přirozené potravy. Protože právě tady si kapři velmi úspěšně vytvoří dostatečné zásoby živin na zimu, takže nepotřebují dále nic chutného shánět. Opačným příkladem jsou ale například řeky, kde kvůli podvodním proudům musí ryby neustále doplňovat zásoby, aby dokázaly v tomto prostředí přežít.

 

Rychle se rozpadající nástrahy do studené vody

Určitě jste to u vody už několikrát viděli: Někteří kapraři při lovu kaprů na podzim dělají to, že například okrají boilies. Normálně nožem ořežou tuhou „slupku“, kterou odhodí do krmení, aby neplýtvali. Díky tomu vznikne mnohem menší sousto, které pracuje ihned po vhození do vody. Ti zkušenější pak ořezané boilies třeba ještě hodí do nějakého dipu na několik dní, aby takto zatraktivněná nástraha vydávala ve studené vodě ještě silnější pachovou stopu. Jasně, ono tohle dává velký smysl. Ale co zkusit něco jiného, méně okoukaného, a hlavně účinnějšího?

Rychle se rozpadající nástrahy Fish Activ Plus jsou tou nejlepší volbou do studené vody!

O čem to mluvíme? O extrudovaném „boilies“ Fish Activ Plus, které je určené právě pro lov kaprů v těch nejtěžších podmínkách, kdy je voda už hodně studená, a kapři moc nejeví zájem o potravu. Anebo jeví, ale jen v malém „množství“. Právě do těchto podmínek je Fish Activ Plus jako dělaný! Abychom pochopili ten zásadní rozdíl mezi klasickým boiles a extrudovanou nástrahou Fish Activ Plus, je zapotřebí se podívat na výrobní procesy…

Atraktivní práce nástrahy ve studené vodě je základem úspěchu při podzimním rybaření…

Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma nástrahami je v tom, že Fish Activ Plus se vyrábí za studena. To je jeden z hlavních rozdílů, protože při tomto výrobním procesu nedochází k znehodnocení atraktivních látek ve směsi. Jak probíhá výroba této extrudované nástrahy na kapry? Při výrobě Fish Activ Plus teplota nepřesáhne 40 stupňů Celsia. A to je zcela zásadní rozdíl! Proč? Při výrobě klasického boilies nebo pelet jsou vysoké teploty běžnou součástí, jenže právě proto při výrobě těchto nástrah dochází až k 30% znehodnocení použitých surovin. A to má samozřejmě vliv při lovu kaprů, protože taková nástraha nemusí být pro pasivní kapry tolik atraktivní!

Chcete chytat takové kapry ve studené vodě? Můžete! Stačí použít nástrahu, která dokáže spolehlivě pracovat i za nízkých teplot… 

Tento studený výrobní proces má pak i naprosto klíčový vliv na práci Fish Activ Plus ve studené vodě. Její výroba nevypadá tak, že by výrobce uhnětl těsto, ze kterého by vyrobil jednotlivé kuličky. Ne! Ten výrobní proces vypadá jinak: Fish Activ Plus vzniká tak, že jsou postupně a pomalu nanášeny jednotlivé vrstvy, které se ale při vhození do vodního prostředí začnou takto i uvolňovat. Takže nástraha vytváří výrazně koncentrovanější potravní signály, které se nedají s klasickým boilies prostě srovnávat! Výrazné potravní signály nástrahy Fish Activ Plus jsou dány i rychlejším rozpadem, který se počítá na hodiny.

Kdežto klasické boilies je vyrobeno z jedné „hroudy“ těsta, ze kterého se následně vyrábějí kuličky. Žádné jednotlivé vrstvy, které by se postupně rozpadaly! Ne! Jenže to je problém! V čem? Kvůli tomuto výrobnímu procesu klasické boilies za nízkých teplot „zamrzne“ – zapouzdří se a přestane vydávat koncentrované pachové stopy, anebo dokonce drobné částečky. Takže takové sousto je pro pasivnější kapry ve studené vodě výrazně méně lákavé. A to naštve!

Klasické boilies nemá šanci! Extrudovaná nástraha Fish Activ Plus se skládá hned z několika vrstev. Díky tomu pracuje naprosto luxusně
i za hodně nízkých teplot! 

Pokud totiž rybář chytá v pozdním podzimu, kdy se kapři po potravě už tolik neshánějí, tak má kolikrát jen jednu jedinou šanci na zaujmutí kapra. A toho se „zapouzdřeným“ boilies bez vůně a krásné „práce“ ve studené vodě nedosáhne. Takže kapr plave pryč. Konec nadějí na úspěch! Kdežto pokud kapr narazí na Fish Activ Plus, které vytváří mráček z drobných částic a vypouští silnou vůni i za hodně nízkých teplot, šance na úspěch je logicky větší.

 

Atraktivita teď rozhoduje!

Při lovu kaprů v chladné vodě je důležité myslet na několik věcí. Zaprvé: Teď nerozhoduje množství, ale „práce“ nástrah a krmení i za nízkých teplot. Pokud totiž budou nástrahy ve vodním prostředí vydávat silnější pachové signály, pak je větší šance, že kapra přilákají. Důležité také je, aby nástrahy a krmení byly vidět, protože dna našich revírů jsou v období „chladné vody“ pořádně zanesená, třeba odumřelou vegetací. Do těchto podmínek je také vhodné něco plovoucího, anebo něco, co vytváří mrak z drobných částic, který se objevuje nad dnem – jako třeba Fish Activ Plus.

Krásný kousek ze studené vody: I v hodně těžkých podmínkách lze chytat krásné ryby! Jen je zapotřebí použít správnou nástrahu…

Důležité je také myslet na to, aby nástraha a krmení byly dobře stravitelné. Zase: Tenhle „nepatrný detail“ může výrazně rozhodovat o úspěchu při lovu kaprů, když chytáme delší dobu – třeba 24 hodin a déle. Právě za tuhle dobu dokáže kapr vyhodnotit rychlou stravitelnost tohoto krmení, takže začne krmení vyhledávat opakovaně a snáze pak udělá chybu. Navíc, Fish Activ Plus je díky rychlejší stravitelnosti ideální na založení krmného místa nebo na předkrmování za hodně nízkých teplot. Proto jsou tyto extrudované kuličky velmi vhodné i jako krmení (stačí několik hrstiček).

Lov kaprů ve studené vodě je některými rybáři odmítán, protože ryby v tomhle období již nejsou tolik aktivní. Ovšem, pokud rybář použije něco zajímavého, co dokáže pracovat i v tomto období, pak si může perfektně zachytat. A to i za krátkou dobu! Takže pokud ještě nechcete schovávat pruty do kouta, pak se podívejte na tyhle zajímavé nástrahy do studené vody…

Tým LK Baits

Blok souvisejících produktů
Předchozí článek Přehled článků Další článek


Zajímavosti z našeho blogu

Začtěte se do poutavých rybářských a dalších článků.

NUTRIGO

15. 02. 2020

NUTRIGO

NUTRIGO - NOVÁ DIMENZE NÁVNAD. NEZŮSTANE KÁMEN NA KAMENI!!

Revoluce na sumce: Plovoucí pelety na sumce, které nadnesou rousnice nebo pijavice!

15. 07. 2021

Revoluce na sumce: Plovoucí pelety na sumce, které nadnesou rousnice nebo pijavice!

Tak tohle je teda bomba! Česká firma LK Baits na rybářský trh uvedla speciální plovoucí pelety na sumce, které mají…

NUTRIGO PREDATOR

23. 07. 2021

NUTRIGO PREDATOR

Vážení zákazníci, rybáři a rybářky. Přinášíme Vám něco velkého, výjimečného a pevně věříme, že to bude další bomba!

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nic vám již neunikne.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.