Dny bezplatné dopravy jsou tady! Dovezeme Vám zboží zcela ZDARMA!

Košík: 0 Kč
0

Když se to zlomí…

07. 10. 2019

LK Baits, Zprávy od vody, LK Boys

Viktor Rumpík

Zdary všem,

už je to asi šestá sezóna, kdy jezdím na kapry s produkty LK Baits, ne že bych nikdy jiné nevyzkoušel, ale LKáčko mě baví! Ani nevím, kde začít, ale už dlouho cítím potřebu, že „to“ chce ven… Je to první příspěvek o rybařině v životě a i když není o velkých rybách a rekordech, třeba někoho pobaví, nebo inspiruje… Kromě rybařiny mám hodně koníčků a tak se snažím rozdělit čas mezi všechny stejně, běhání, koncerty, hardcore/punk, vege kuchyně a kapela, nad to vše je tu samozřejmě milovaná žena a náš buldoček. A potom práce… Někdy je to o nervy, udělat si čas na ryby – ale většinou to nějak klapne. Je to boj, ale krásnej!

Věnuji se výhradně svazovým vodám, a i když v minulosti jsem jezdil i na některé stojaté vody okolo Plzně, učaroval mi hlavně lov na řekách. Nikdy nejezdím na soukromáky a nikdy tak nevím, co mě čeká na novém místě, na úseku řeky. To tajemství pod vodou, i zapomenutá údolí řek… romantika, vášeň rybaření a kouzlo přírody v jednom. Nepřestává mě to bavit – divoká příroda Berounky, Lužnice, městské části Radbuzy, ale i regulované toky Labe – tah vody a síla kaprů.

14 kg zlata Gigant z Berounky

Od doby, co se věnuji kaprařině, utekl už nějaký ten pátek. Čas ubíhal a mně se léta nedařilo pravidelně chytat větší ryby. Respektive nějaké byly, ale jejich počet v jednotlivých letech by se dal na prstech jedné ruky spočítat. Přesto se zadařil krásnej kapr z Labe v roce 2017 20+, nebo můj první „labák“ 12+ v roce 2015, další kousky z Labe 2016, kdy jsem lovil s utaženou brzdou a měl stáhnutej prut do vody. Po hodině na druhém konci visela pěkná čtrnáctka. Občas se vyvedly i další pěkné ryby od nás ze Západu. Kapraření mě chytlo, i když velkých kaprů nebylo mnoho. Každou tu rybu mám v hlavě, na fotce, ale i trochu v mlze, objasním za chvíli proč...

Spice Shrimp forever! Labské bomby

Často jsem si ale při čtení kaprařských magazínů, článků a knih, zhlédnutí gigantických ryb a jejich lovců, říkal, že by měl taky někdo napsat o tom, že to prostě někdy nejde – a že není normální chytat jednoho velkého kapra za druhým. Že i takoví normální – průměrní a podprůměrní rybáři jsou na světě a já jsem jeden z nich! Říkal jsem si, kdy se to zlomí, co je za chybu a proč…?!

Bod zlomu Dlouhán 10+

Roky plynuly a já jezdil na ryby sám, maximálně se psem… Přiznávám se, že jsem si samotu dokázal užít, ale velmi často to – jak to leckdo z nás zná – krátil pitím pivka, vínka a občas i něčím ostřejším… Našel si vždy nějakého kámoše, a to se to pak vždy rozjelo – bohužel se ale málokdy rozjely moje Ultegry. Kdo mě někdy u vody potkal, ví, že nálada u mě variovala dle vypitého množství – a tak to bylo jako na houpačce (sorry těm, které jsem urazil, nebo jen nasral!!!). To se pak děly věci a člověk nevěděl, kde mu hlava stojí, kde má bivak, natož přehodit, dokrmit a zdolávat… podle toho taky asi vypadaly výsledky. Minulý rok jsem začal na ryby jezdit „na sucho“… Začalo to výpravou na Labe k Roudnici – i když ryby byly před třením, nic se nedělo – mělčina, hrany, koryto… Dal jsem se dohromady s Marcelem, kterého jsem u vody potkal a doslova jsme si to „rybářsky“ protrpěli spolu – ale i to k rybařině patří. Od té doby se zlomilo moje alkoneštěstí, přes rok nepiju a poznávám rybařinu úplně jinak - střízlivej. Donutily mě k tomu okolnosti, osobní problémy, ale i neúspěchy a starosti běžného života… 

I dřív se občas dařilo Kormidlo 12+

LK Baits mě oslovilo již před lety, zejména přístup Lukáše Krásy k rybám, znalosti, které okolo toho všeho má, ale třeba i umění a nadšení Petra Novotného, nebo ochota pana Urbánka - „Rybíze“ při nákupu produktů. Jsem rád, že jsem vytrval a věřil jsem v „růžovky“, i když úspěchy nepřicházely, jak jsem si přál. Hodně lidí mě odrazovalo a v neposlední řadě to celé bylo i o penězích, čase a vnitřních rozporech. Čekal jsem, kdy se moje karma obrátí ke mně zase čelem a vrátí mi to, že jsem na rybách přestal lelkovat, chlastat a makám vždy na 150%... Ta doba přišla pomalu už na jaře 2018. Začala moje osobní „nová éra“ v kapradině. Prostě se to zlomilo! A já začal chytat… Deset, dvanáct, čtrnáct, devatenáct… mamma mia!

I Labe může být romantické Tajemná řeka S čistou hlavou

Není ale důležité, kolik a jaké ryby – záběry prostě začaly přibývat a já jsem začal více o rybách přemýšlet. S čistou hlavou jsem neměl problém markerovat dno klidně dvě hodiny, spombovat, odměřovat odhoz na stojáku, jezdit předkrmovat, přenosit věci 500 m i víc na nový flek, stěhovat se nebo jezdit na ryby po náročném běžeckém tréninku večer a ráno zase zpět do práce. Dostavila se nová a jiná energie. Výsledky se dostavily taky – i když řekněme si to narovinu – jaképak výsledky, kaprařina, nebo obecně rybaření by nemělo být bráno jako soutěž (nepočítáme-li závody). Je to o přírodě, úctě ke zvířeti… O boji mezi tebou a rybou, mezi člověkem a přírodou – je to o snech. Moje sny se začaly plnit postupně a osud mě do cesty přihnal zpět mojí starou známou – Berounku. Menší, ale dost velká, zapomínaná, neznámá, ale i rušná a diskutovaná – moje dětství, kam jsem jezdil na rybářské tábory, nebo i s tátou na čundr, první dětská láska, sportovní zážitky, „Smrt krásných srnců“ a „Zlatí úhoři“ – tím vším je pro mě tahle řeka.

I malé ryby umí bojovat Vždy připraven

Našel jsem tu kamarády (zdravím Vovara, Robíka a Dana) a setkal se i s hrubiány a ko.ty, zažil krásné jízdy, desítky kaprů a dokonce sebou vytáhl i nerybářskou „rodinku“, nebo mého kamaráda z Argentiny, který nikdy neviděl kapra. Na břehu míchám krmení, vařím kukuřici, dělám nové návazce a vždy se spoléhám zejména na krmení i nástrahy od LK Baits – největší ryby zde mám odchytané na základní řadu Euro Economic – příchuť Spice Shrimp, který mi nechybí v LK boxech na žádné výpravě – dobře zalitý boosterem Spice Shrimp. Tohle „univerzální“ kořeníčko, které ryby milují všude, jsem si hodně oblíbil v každé roční době. Někdy jej míchám s Nutric Acidem, nebo s Black Proteinem, což mi vždy přináší pěkné ryby. V létě užívám i Duo X-tra Nutric Acid/Ananas, nebo krmím kukuřicí, do které pokládám pod břeh popky Compot NHDC, Wild Strawberry a úplně nejraději Ananasky. V zimě se spoléhám opět na Spice ShrimpBlack Proteinem, nebo na Chilli Squid, a také na Wild Strawberry. Tyto kombinace jsem vyzkoušel poprvé před 6 lety a za celou dobu je obměnuji jen zlehka – zima převládá jahoda, léto koření. Nástrahy užívám totožné, vždy je dipuji a přidávám PVA punčošku s nadrceným Spice Shrimpem. Jako nástrahy zkouším i další kuličky, jako Balancky Nutric Acid/Ananas, Hard boilies Black Protein, popky Nutricu, Wild Strawberry, nebo i panáčky – které mi na řece fungují perfektně a přinesly mi více záběrů od menších ryby do 10 kg. Zimní zbraní je pak černobílý svět v podání ořezaných panáčků CarpSecret/BlackProtein, nebo Spice Shrimp kulička, oškrábaná a zadipovaná… Na podzim návnady máčím – vymýšlím další strategie – uvidíme, co přinese další podzim i zima zbytku roku 2019. Nic nového pod sluncem, ale hodně starý školy. Návazce tvořím ze ztuženky 25lb (Q-strip) a konec svlíkám dle chuti, cca 2 – 5 cm od háčku, užívám háčky vel. max. 6, spíše ale 8 Heavy Carp, nebo Wide Gape od Kordy… Občas sáhnu po Curv typech, ale to spíš výjimečně – takovou výjimkou jsou i banánky na Ronnie rig, nebo 360° rig – které dělám hlavně, když už fakt nevím – a ono to jede…

Blok souvisejících produktů

Místa jezdím předkrmovat jen v zimě – listopadu a prosinci a vždy jen tak cukruju hladinu. V zimě mám téměř stoprocentní jistotu, že místo nebude obsazené, až přijedu chytat – je tu klid. V létě chytám v proudných úsecích a v zimě v nadjezích, kterých je na Berounce požehnaně. Zkrátka nevymýšlím nějaké hovadiny a ono to jde. Na menších řekách, jako je právě Berounka, je úspěch jakýkoliv větší kapr – je jedno, kolik má kilo. Ale když cítíš bojovnost zdejších divokých kaprů, je to paráda – pruty lítají z vidliček i při pětikilové rybě a ty jejich zbarvení. Nádhera – kdo zná lov na menších řekách, dá mi jistě za pravdu.

Krmení na přesnočku V zimě je u vody klid
Růžovky nezklamaly Zimní 10+

Ale rybačka není jen o rybách – ryby jsou pro mě takový bonus – naučil jsem se to, po mnoha výpravách bez záběru, tak brát… Miluju vaření v přírodě, jdu si zaběhat (hodinka se dá obětovat!), zacvičím si jógu, nebo si prostě jen čtu a pozoruju přírodu, případně čumím na film... Bez skelnýho pohledu ze dna pivní lahve… Tohle není příběh o tom, jak se mi změnil život, když jsem přestal pít, nebo o tom, jak mi rybaření změnilo život… Ne, rybařil jsem od malička, chlastal jsem od mládí – punk a pivo… a můj život je stejně jednou nahoře a jednou dole… Ale ty chvíle, kdy máš kapra na prutu, kdy se to zlomí a přijde „sele“, je nenahraditelná – a moje cesta k úspěchu začala právě někde tam na břehu řeky, bez chlastu a s novou sílou do života! V nějakém dalším článku se můžu věnovat mojí taktice, nebo (ne)úspěchu na rybách, vegetariánskému vaření v přírodě, nebo komentáři našich zpátečnických pravidel, kdy je zakázán lov ryb nonstop – ale taky možná už nenapíšu nic. To co mě ale potkalo se změnou přístupu k výpravám i přesnočkám, nabrané zkušenosti a každá další zdolaná ryba – jaký je a byl život s čistou hlavou a jak to ovlivnilo moje chytání a pohled na věc – o tom je tenhle článek! Chtěl bych poděkovat svému tátovi, že mě k rybaření přivedl, své ženě, že i když rybaření ráda nemá, toleruje moje věčné výjezdy za řekou a rybami a také kamarádům, mamce a sestrám, které mě podporují. Děkuji taky klukům, kteří zachránili moje věci od vody (oni ví…)! Vážím si všech slušných názorů a rybářů, kašlu na názory srá.ů a rybářskou stráž! NIGHT FISHING IS NOT CRIME – PUNK IN FISHING!!!

Za LK Boys
Viktor Rumpík

Blok souvisejících produktů
Předchozí článek Přehled článků Další článek

Použité produkty

LK Baits box 12,6l

LK Baits box  12,6l

LK Box využije každý rybář k přípravě a úschově návnad, k širokému použití v bivaku a lodi, k…

198 Kč
Skladem
Po registraci 188 Kč
- +
ks

LK Baits box 12,6l New Camo

LK Baits box 12,6l New Camo

LK Box využije každý rybář k přípravě a úschově návnad, k širokému použití v bivaku a lodi, k…

219 Kč
Na objednávku
Po registraci 208 Kč
- +
ks

LK Baits ztužená šňůrka Q-Strip 20m

2 varianty LK Baits ztužená šňůrka Q-Strip 20m

Naprosto dokonalá potahovaná šňůrka vyrobená novou technologií . Uvnitř velmi poddajná měkká šňůrka,…

od 468 Kč
Skladem
Po registraci od 445 Kč

LK Baits háčky Heavy Carp

2 varianty LK Baits háčky Heavy Carp

Jeden z nejpevnějších háčků na trhu, který se hodí pro všechny možné situace, které Vás při lovu…

od 149 Kč
Skladem
Po registraci od 142 Kč

Korda háčky Wide Gape

6 variant Korda háčky Wide Gape

Jeden z nejlepších háčků všech dob, skutečný skvost - celek složený z dokonalých součástí. Ultra…

od 155 Kč
Skladem
Po registraci od 147 Kč


Zajímavosti z našeho blogu

Začtěte se do poutavých rybářských a dalších článků.

NUTRIGO

15. 02. 2020

NUTRIGO

NUTRIGO - NOVÁ DIMENZE NÁVNAD. NEZŮSTANE KÁMEN NA KAMENI!!

Revoluce na sumce: Plovoucí pelety na sumce, které nadnesou rousnice nebo pijavice!

15. 07. 2021

Revoluce na sumce: Plovoucí pelety na sumce, které nadnesou rousnice nebo pijavice!

Tak tohle je teda bomba! Česká firma LK Baits na rybářský trh uvedla speciální plovoucí pelety na sumce, které mají…

NUTRIGO PREDATOR

23. 07. 2021

NUTRIGO PREDATOR

Vážení zákazníci, rybáři a rybářky. Přinášíme Vám něco velkého, výjimečného a pevně věříme, že to bude další bomba!

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nic vám již neunikne.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.