Jak na amura – koncová udice
24. 07. 2019
Výbava pro lov amurů se moc neliší od kaprů, ale je vhodné použít měkčí pruty s rychlou akcí. Pokud nemůžete vyvážet a potřebujete nástrahu odhodit na větší vzdálenost, je nutností použít tvrdší prut od 3lb výše. V tomto případě doporučuji zvolit naviják s citlivou brzdou a vlasec, který Vám dokáže trochu propružit při výpadu amura. Jestliže jste si zamilovali používání šňůry na celém navijáku, kvůli dobrému kontaktu s rybou, doporučuji použít alespoň 20 metrů vlasce od koncové udice. Amur je urputný bojovník a na to musíte myslet především u břehu, kde dokáže opravdu překvapit. Pokud chytáte na větší vzdálenosti, amur po záseku nijak nezmatkuje. Někdy se zdá, jakoby si ani neuvědomil, že je chycen. Většinou vyjede k hladině a někdy se může stát, že si myslíte, že máte malou rybu, ale podle mých zkušeností vím, že velikost amura nemůžete hodnotit dříve, než ho dostanete do podběráku.
Příprava
Pro zvolení dobré montáže k lovu trofejních amurů je velmi důležité vědět, kde plánujeme amura lovit. Či je to jezero, rybníček nebo řeka. Každá situace si vyžaduje odlišnou přípravu. Také je dobré odhadnout nebo poznat zvyky amurů, jak nejčastěji sbírají potravu. Na některých, především dost zarostlých lokalitách, převážně sbírají potravu z hladiny nebo vodního sloupce. Jinde třeba na proudných řekách zase ze dna. Také je si třeba uvědomit, že na rozdíl od jiných ryb, amur má poměrně malou tlamku k poměru velikosti svého těla. Proto Vaše koncová udice musí být stoprocentně účinná. Amur potravu sbírá trochu jiným způsobem a pod jiným úhlem než kapr.
Návazce
Jemně zarostlé lokality
Na jemně zarostlém dně, kde rostliny dosahují maximální výšky 15 cm používám jemnější sestavu. Mezi mé oblíbené udice patří dlouhý návazec vyrobený z měkké šňůrky a průběžné olovo se zarážkou metr nad návazcem. Návazec volím délky 40 – 90 cm. Významem této montáže je, aby měl amur čas pro nasátí nástrahy. Ryba je zvyklá uchopit část rostliny za okraj svých úst. Poté pomalu couvá a snaží se rostlinu oddělit (utrhnout). Teprve nyní nasává potravu hlouběji do úst. Podobně sebere i naši nástrahu, která dopadla lehce na koberec rostlin. Pokud bychom neměli průběžnou montáž a dlouhý návazec, nastane okamžitý úprk způsobený pohybem olova a kmenového vlasce a nemusí dojít k záseku. Tenkrát při lovu kaprů jsem měl mnoho záběrů, kdy mi swinger popadl o několik cm. Nemohl jsem do ryby trefit (chytal jsem na pevnou montáž). Experimentoval jsem s návazci. Také bez úspěchu. Nakonec jsem navázal průběžné olůvko a z kaprů „mazáků“ se vyklubali metroví amuři. S průběžnou montáží má amur dostatek času, aby náš háček nasál hlouběji do svých úst. S dlouhými návazci je problém nahazovat. Většinou se zamotávají nebo mění směr hodu. Jedinou záchranou je zafixovat PVA šňůrkou (několikrát po sobě skládejte záhyby návazce a tuto skladbu zafixujte PVA šňůrkami, PVA páskami), PVA se ve vodě rozpustí a šňůrka nám zůstane „nahromadě“. Amur si může nezištně odebírat z „hromádky“ návazcový materiál. Má tak dostatek času na hlubší nasátí našeho háčku a my můžeme provést úspěšný zásek. Zásek musí být svižný a rychlý. Úplně nejjednodušeji však použijte malé PVA punčošky, do kterých můžete použít partikl, boilies nebo peletky a při náhozu se návazec nezamotá.
Silně zarostlé lokality
Amur se rád vyskytuje v hustých porostech, kde má dostatek potravy. Jsou jimi například stulíková pole, pásy rákosu nebo ostrovy z lakušníků, rdesna apod. Tam se amur cítí bezpečně a má velké portfolio přirozené potravy. Presentace nástrahy je velmi ztížena. Pro tyto situace volím montáž s koncovým olovem a návazcem, který si mohu posouvat po kmenovém vlasci nebo olověném jádru podle hloubky porostu, tak aby nástraha nebyla zapadlá v travinách. Pokud je voda příliš čistá, místo olověného jádra používám co nejméně viditelný vlasec nebo florocarbon.
Proudná voda
Amuří populace se čím dál častěji vyskytuje i v proudných řekách, a to opravdu trofejních rozměrů. V těchto situacích používám svou klasickou nejoblíbenější montáž pro lov kaprů. Amur v řekách sbírá potravu velmi podobně jako kapr a my potřebujeme, aby se zaseknul při sebemenším kontaktu s nástrahou. Jak já říkám, na řece není čas si hrát a musí to být moment překvapení. Jedná se o lanko přesně tuhé a silné pro potřeby ideálního návazce s kluzkým povrchem, odolné proti pokroucení a sestavené tak, aby se nástraha při hodu ani na dně nezamotala. Lanko je opatřeno pevnostním kroužkem, na který si můžete navázat libovolně svůj návazec s háčkem. Zde doporučuji použít tu nejjemnější pletenou šňůrku, jakou můžete sehnat. Tato jemná část udice v kombinaci s tuhým lankem působí jako zasekávací mašina a ryba po uchopení nástrahy do úst má téměř nulovou šanci sousto vyplivnout. Doporučená délka měkkého návazce je 5 – 7 cm od očka háčku. Na druhém konci je rychlovýměnný obratlík s gumovým převlekem.
Háčky
Amuří ústa jsou velmi tvrdá. Když si je rukou ohmatáte, zdá se, že snad ani není možné, aby se háček zaseknul. Vyzkoušel jsem mnoho druhů háčků i různých velikostí. Nakonec jsem skončil u těch nejmenších s tenkým, ale pevným drátem, které musí být ostré jako jehličky. Používám háček s tvarem banánku Banana Nailer č. 8, který se mi osvědčil nejvíce. Zdá se, že je to velmi malý háček pro chytání velkých amurů, ale věřte mi, že na to, jak je malý, zvládne hodně. Snad jedinou jeho nevýhodou je, že na amura nemůžete při zdolávání moc tlačit. Takže pokud chytáte v blízkosti vázek a do amura se musíte opřít, použijte například háček Super Kurv velikosti 4. Má vynikající ostrost, pevnost i tvar. Tyto háčky byly dle mých požadavků vyrobeny v Japonsku pro lov kaprů. Jejich vlastnosti si získaly oblibu i pro lov amurů.
Na rybářském trhu je mnoho kvalitních háčků, vlasců a všeho možného k lovu ryb. Pro někoho, kdo nemá s lovem amurů tolik zkušeností nebo právě začíná, je opravdu těžké správně vybrat. I já jsem začínal jako každý jiný a hltal všechny informace. Proto budu rád, pokud i já pomohu svými zkušenostmi všem skutečným sportovním rybářům.
Háčky na amura musí být maximálně ostré.