Tekuté potravy – jak se v nich vyznat
21. 03. 2019
Tekutá potrava, se kterou je LK Baits nejčastěji spojováno je All Amino Nutric. Není se čemu divit, jelikož se tekutý nutric stal pro mnohé rybáře po mnoho let jedinou a hlavní tekutou potravou s univerzálním použitím. Tzv. živá voda jako je All Amino Nutric často nazýván vyniká svou výjimečností a specifičností, přičemž si každý může být jist, že stejný produkt jinde na trhu nenajde. Mimo této stálice v oblasti tekutých potrav však máme i mnohé jiné potravy, které můžeme stejně efektivně a účinně používat při různých typech rybolovu.
Samotná tekutá potrava by měla připomínat potravinový signál, který dokážou kapři identifikovat jako zdroj potravy. Je zapotřebí však doplnit i to, že tyto tekuté potravy jsou vyráběny z přírodních ingrediencí a neobsahují konzervační látky. Na místě je však otázka, když se jedná o přírodní produkty, které nemají umělé konzervační látky, jak je zabezpečená jejich stabilizace? V tomto směru se velmi šikovným způsobem kombinuje výrobní proces a přírodní procesy konzervace, kterými jsou sůl, cukr, melasa a podobně. Výsledkem je slaný nebo sladká tekutý roztok, který sám o sobě působí konzervačně.
Liquid Liver
Liquid liver je játrový extrakt, který působí jako chuťový stimulátor, přičemž představuje kompletní tekutou potravu. Představuje signál, který ryby spojují s potravou. Tekuté játra je možné používat na přelití boiliesu, pelet, PVA a podobně. Můžeme taktéž zkusit experimentovat a smíchat tekuté játra se squid koncentrátem.
Plum Melasa
Plum melasa není obyčejnou klasickou melasou, jak by se mohlo zdát, ale její název PLUM označuje, že se jedná o výtažek melasy s přídavkem švestky. Melasa je vedlejším produktem při výrobě cukru a v kombinaci se švestkou se její potravinový signál posouvá na jiný level. Melasu je možné používat například při vaření tygřího ořechu, kde před vařením ale i po vaření přidáme melasu. Výsledkem je nálev kombinující přírodní cukry tygřího ořechu a specifickou sladko hořkou kombinaci melasy a švestky.
Chilli Jalapenos
Chilli Jalapenos představuje vyluhovaný produkt extra pálivé papričky jalapenos. Tento extrakt se velmi dobře rozpouští ve vodě, což jej předurčuje na použití i ve studené vodě. Z pohledu použití zkuste přelívat Chilli Squid boilies právě tímto pálivým tekutým extraktem. Jiné použití může bát například v kombinaci s plum melasou, čímž získáme opět nový a zároveň zajímavý signál, který bude vaše nástrahy odlišovat od jiných.
Squid koncentrát
Squid koncentrát je vytvořen z různých typů mořských plodů. Proces výroby je zdlouhavý, přičemž jednotliví mořští živočichové probíhají procesem několika měsíční fermentace. V určité fázi je tento proces zastaven a stabilizován, aby bylo možné dosáhnout stabilního produktu. Ideální je použití tohoto koncentrátu například s boiliesem Chilli Squid.
Tekutá patentka
Tekutá patentka vzniká taktéž procesem fermentace, během kterého se do luhu přidá živá patentka. Samotný proces fermentace patentku postupně rozkládá a právě z toho důvodu je potřeba opět tento proces zastavit, stabilizovat, aby nedošlo k úplnému rozložení patentky. Samotný finální produkt tak stále obsahuje viditelné patentky. Tekutou patentku je vhodné použít na přelití boiliesu (vyzkoušejte třeba Spice Shrimp), do PVA mixů, nebo do vnadících směsí. Taktéž je vhodné patentku použít na typu revíru, kde se patentka přírodně vyskytuje a bude pro kapry znamenat známý a důvěryhodný potravinový signál.
Corn Honey liquid
Corn Honey tekutina vzniká procesem fermentace z kukuřice a ve výsledku se následně stabilizuje, aby produkt dále nepracoval. Kukuřice není přirozenou potravou kapra, ale je používána jako návnada a nástraha téměř na všech revírech, kterou rybáři používají už desetiletí a ryby jsou tak na ni zvyklé. Je tedy běžné, že se s ní ryby potkávají a její signál identifikují jako potravu. Koncentrát se může používat do kukuřice, do method mixu, nepřelívání kukuřičných pelet nebo boiliesu. Může také sloužit jako základ pro vytvoření sladkých aminokomplexů.
I když se v případě tekutých potrav jedná o přírodní produkty, které mohou do jisté míry dále pracovat, a kde přírodní suroviny taktéž mění svou jakost, myslete na to, že částečná změna barvy nebo nafouknutí lahvičky nejsou znakem expirace nebo znehodnocení.
Miroslav Fečko