Jak na solidní PVA
21. 03. 2019
PVA různých druhů a typů se pro mnohé z nás stalo neoddělitelnou součástí rybolovné metody. Ve většině případů se však pravděpodobně jedná o použití PVA punčochy. Použití pevných PVA pytlíku, tzv. solid bag není až tak běžnou a v našich podmínkách používanou záležitostí. Do jisté míry je to evidentní i u samotného názvu, kde slovenská / česká verze názvu této prezentace není tak používána jako právě anglický název solid bag. I z toho důvodu si dovolím v průběhu tohoto článku používat pojem solid bag.
K sestavení solid bagu potřebujeme PVA pytlík, který je pevný, umožňuje práci a do jisté míry i formování do kompaktní podoby. Pevné PVA pytlíky nabízí vícero firem v různých velikostech. Mít k dispozici různé průměry nám poskytuje, do jisté míry, flexibilitu a možnost reagovat na různé situace, potřeby a nebo na různé vzdálenosti při nahazování. Menší a kompaktnější pytlíky jsou vhodnější na dosahování větších vzdáleností při nahazování. Větší pytlíky, plné návnady, budou vhodné pro kratší vzdálenosti například v oku vodních rostlin.
Některé PVA systémy vynikají technologickým řešením při sestavování solid bagu což je odlišuje od podobných produktů, které jsou na trhu nabízeny. V další části představím postup, který pomůže každému při sestavování solid bagu. Chtěl bych také zdůraznit, že v následujícím postupu představuji způsob, kterým si mohu solid bag sestavit a ne jak nebo čím jej naplnit. Návnadám a nástrahám, které se dají použít v solid bagu by bylo potřeba věnovat osobní prostor, protože v tomto případě můžeme použít kombinace pelet, rozdrcených boilie, method mixu, tekuté složky, práškového dipu a podobně. K návnadám a nástrahám v solid bagu tedy více někdy jindy.
Jak na to krok za krokem
Krok 1. – Jelikož je solid bag prezentací v jednom pytlíku je potřeba tomu přizpůsobit i koncovou sestavu. Ideální je průběžné olovo, jemná šňůrka typu Q-Silk a pop-up nástraha. Použití klipu s postranním olovem vám nedoporučuji, aby nedošlo při vkládání sestavy do pytlíku k nežádoucímu zamotání. Jemná šňůrka je výhodná právě kvůli tomu, že se při vkládání správně uloží. Pop-up nástraha vynikne z důvodu, že po rozpuštění solid bag se nástraha postupně z celku návnady protlačí ven na samotný vrch návnady.
Krok 2. – Pomocným plastovým kroužkem zachytíme plastový plnič a upevníme do takového průměru, který umožní nasunutí pytlíku.
Krok 3. – Pomocný plastový kroužek odstraníme a zůstane nám plastový plnič s PVA pytlíkem. Odstraněním pomocného kroužku se plastový plnič roztáhne a napne PVA pytlík.
Krok 4. – Jako první vložíme do pytlíku montáž s nástrahou a to tak aby nástraha byla v jednom z rohů.
Krok 5. – Zasypeme trochou návnady, např. Duo pelety.
Krok 6. - Vložíme olovo, přičemž dáváme pozor na to, aby se nám krátký návazec ideálně uložil a nezamotal.
Krok 7. – Zasypeme zbytkem návnady.
Krok 8. – Za přidržování pva pytlíku začneme otáčet naplněný pytlík. Vnější hranu pva pytlíku po celém obvodu navlhčíme. Následně posouváme plastový plnič směrem dolů na pytlík.
Krok 9. – Stáhnutím plastového plniče na pytlík se navlhčená strana pytlíku dostane na vnitřní stranu a přilepí se na solid bag. Plastový plnič má po celé své délce zářez, který nám jej umožní vyvléct pryč.
Krok 10. – Výsledkem je solid bag, který nebylo potřeba zavírat pomocí pva šňůrek nebo pásek. Důmyslný postup plnění byl dostačující.
Krok 11. – Pro lepší aerodynamiku zohneme rohy solid bagu a po jejich vnitřním okraji trochu navlhčíme. Následně rohy přitlačíme o pytlík, což způsobí jejich přilepení.
Krok 12. – Výsledkem je solid bag prezentace, kterou můžeme s plnou důvěrou nahodit kam potřebujeme.
Sestavení solid bagu trvá krátkou chvíli a my můžeme takovou prezentaci použít například při lovu v trávě, při lovu bodovým způsobem, při snaze o ulovení pouze ukazujících se ryb a prezentovat jim nástrahu takzvaně pod nos. Metoda, kterou se vyplatí vyzkoušet.