Košík: 0 €
0

CARP Talk - Dlhodobé predkrmovanie

Poblíž mého bydliště je krásná přehrada okolo 20 hektarů, kde se vyskytují krásní kapři. Sem tam se mi podaří ulovit větší rybu, ale rád bych už konečně ulovil trofejního kapra a dosahoval pravidelnějších výsledků. Letošní rok bych rád změnil svou strategii a rád bych vyzkoušel předvnadění a můj dotaz zní? Jak dlouho mám předkrmovat, abych ryby naučil na krmné místo?  Jaké návnady a místo mám použít? Má vůbec předkrmení zásadní význam a jak mám začít? Děkuji Karel Novotný.

Taktika dlouhodobého předkrmování vyžaduje velkou dávku trpělivosti, která může být oplacena vysněnou rybou a především zážitkem, který se Vám vryje do paměti na hodně dlouhou dobu.

 

Vážený Karle,
strategie dlouhodobého předvnaďování je velmi úspěšnou taktikou. Pokud ji dobře použijete, jistě zvýšíte počet záběrů na Vašem revíru a máte velkou šanci ulovit ryby, které se Vám dlouhá léta vyhýbají. Protože revír dobře znáte, máte tak všechny předpoklady si zodpovědět několik důležitých aspektů, které při dlouhodobém vnadění mohou být ku prospěchu. První důležitou otázkou je cíl Vaší strategie. Některým rybářům jde o ulovení největší ryby v revíru a některým jde o to si prostě zachytat ryby všech velikostí. Dobré je také znát druhové složení rybí obsádky a početnost cílové ryby.  Pokud se v revíru vyskytuje velké množství bílé ryby a mnoho malých kaprů, je potřeba toto zohlednit při sestavování hmotnosti a druhu krmné dávky. Na některých revírech je velkým problémem i sumec velký, který se přizpůsobil a přijímá velmi dobře návnady na kapry. Všechny tyto skutečnosti vašeho revíru je potřeba brát v úvahu při sestavení první krmné dávky a následného dokrmování.

Tento šupináč zabral na krmné boilies Spice Shrimp.

Kde založit krmné místo?

Kapr se obecně vyskytuje tam, kde má dostatek potravy a kde se cítí bezpečně. Dříve jsem krmná místa zakládal poblíž rybích úkrytů, ale postupně jsem zjistil, že je lépe rybu naučit na volná místa, kde mám největší šanci ji zdolat. Pamatuji si na jeden revír poblíž mého bydliště, kde byl potopený strom a samozřejmě se v něm ukrývalo několik velkých kaprů, které jsem se pokoušel ulovit. První dny jsem krmil přímo ve stromu, aby se kapři na návnady naučili, ale postupně jsem krmil dál a dál od jejich úkrytu až se mi je podařilo vylákat na volnou vodu a nakonec se mi některé z nich podařilo ulovit. Strategie dlouhodobého krmení měla význam nejen v tom, že jsem ryby naučil na mou návnadu, ale dokázal jsem je přinutit přijímat potravu tam, kde ji dříve nepřijímali. Také jsem si je naučil pravidelným krmením přijímat potravu v určitý čas. Dlouhodobým vnaděním můžete absolutně změnit návyky kaprů a proto si raději vyhlédněte takové místo, které je třeba poblíž atraktivních míst, ale v takové vzdálenosti, abyste i ty největší ryby v revíru byli schopni zdolat. Věřte, že pokud zvolíte správnou návnadu, ryby se rády „pohnou“!

Zvolení dobré návnady je tím nejdůležitějším klíčem k úspěchu. Rybám musí návnady nejen dobře vonět, chutnat ale musí je i velmi rychle trávit s maximálním využitím živin, čímž se postupem času pro rybu stanou „prospěšnou a lehce dostupnou potravou“, které důvěřují.

 

Jakou návnadu zvolit a jaké množství?

Volba návnady je přímo závislá na druhovém složení a množství ryb a má přímý vztah s přirozenou potravou v revíru. Platí pravidlo, že čím větší rybí obsádka a chudší přirozená potrava, tím potřebujeme méně návnad a můžeme si také dovolit vnadit krmením s nižší nutriční hodnotou. V těchto případech nám bude k vnadění stačit například vařená kukuřice, pšenice, v lepším případě pelety. Na druhou stranu, je-li revír bohatý na přirozenou potravu a rybí obsádka je nízká, je potřeba zvolit takovou návnadu, která je schopná přinejmenším konkurovat té nejlepší přirozené potravě v revíru. Musíme si uvědomit, že kapr dokáže velmi brzy rozlišit jak vysokou nutriční hodnotu (prospěšnost) pro něj naše návnada má. Zkušené ryby nebudou plýtvat svou energií pro příjem potravy, která jim nepřináší prospěch, a už vůbec se nebudou pokoušet riskovat pozřít sousto, pokud se jim něco nezdá! V tomto případě je nejlepší návnadou kvalitní boilies, kde musíte nalézt ideální rovnováhu mezi kvalitou a cenou. Je dobré si uvědomit, pokud má mít předkrmování nějaký smysl, je potřeba, aby se kapři začali návnadami pravidelně krmit a začali je považovat za přirozenou potravu. Od toho se samozřejmě odvíjí i množství spotřebovaného krmiva jednotlivou rybou. Čím více návnad přijme, tím větší důvěru ve Vaši návnadu bude mít a o to snadněji ji ulovíte.

Boilies Euro Economic Spice Shrimp

 

Jak dlouho předkrmovat a do jaké plochy?

První den zákrmu je velmi důležitý a spotřebujeme pravidelně největší množství návnady. Jaké množství zvolíme, je převážně na každém z nás, jak až moc chceme do našeho koníčku investovat. Čím větší plochu první den rozkrmíme, tím více ryb zaujmeme. Z mých zkušeností bych pro první den rozkrmil plošně na rozlohu minimálně hektaru jeden druh návnady a jedné příchuti. Snažme se krmení rozházet co nejvíce do prostoru, tak aby se co nejvíce cílových ryb mohlo setkat s naší návnadou. Další dny bych krmnou dávku snižoval a strategicky zmenšoval plochu zákrmu až na určité místo, kde budeme chtít rybařit.  Délka předkrmování znovu záleží na Vás, ale čím déle vydržíte, bez toho abyste nahodili, tím silnější a dlouhodobější výsledek můžete očekávat. Strategii dlouhodobého předkrmování nelze používat všude a také vždy. Jednou za čas ji ale doporučuji vyzkoušet. Najděte si poblíž svého bydliště revír a pokuste se naučit ryby na Vaši návnadu. Může se stát, že se ten velmi složitý revír najednou otevře a vydá Vám poklady, o kterých jste ani nesnili! Přeji hodně štěstí.

Blok souvisejících produktů
predchádzajúci článok prehľad článkov ďalší článok


Zaujímavosti z nášho blogu

Prečítajte si pútavé rybárske a ďalšie články.

Receptury vícemistra světa Josefa Konopáska

14. 05. 2019

Receptury vícemistra světa Josefa Konopáska

Dnes nás v LK Baits v Přelouči navštívil Josef Konopásek, s kterým dlouhá léta spolupracujeme. Rádi bychom touto cestou…

NUTRIGO

15. 02. 2020

NUTRIGO

NUTRIGO - NOVÁ DIMENZIA NÁVNAD. NEZOSTANE KAMEŇ NA KAMENI.

Boilies vs. Nutrigo

22. 03. 2021

Boilies vs. Nutrigo

Blok souvisejících produktů Produkty LK Baits jsou mezi rybáři velmi oblíbené a Vaše značka si na rybářském trhu…

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a nič vám už neunikne.

Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.