Náhony, říčky, ramínka a rybníčky
21. 03. 2019
Opravdový rybář se snaží být u vody každou volnou chvilku. Na mém oblíbeném sotva hektarovém rybníčku v areálu Láskova mlýna, kde jsem chytal se splávkem poslední dva dny loňského a pak první den letošního roku, jsem si uvědomil, jak moc mně chybí tento jemnější způsob lovu. Trochu mě sice zaskočil fakt, že největším úlovkem jemného lovu byla pěkná štika, která vyjela po padajících červících, ale tak nějak mě letošní zimu popadla touha projít ty nejmenší vody, říčky, náhony, ramínka a rybníčky. Byla sice možnost kaprařit, ale lákalo mě i projít místa, kde jsem několik let nebyl.
Díky velké četnosti vycházek jsem měl možnost pozorovat velmi aktivní pár ledňáčků, kteří se vysmívali mojí fotovýbavě, neb jsem nebyl schopen je v jejich tempu zachytit. Vydru, jak si nosí úlovky do doupěte, divoké kachny, které se mi někdy doslova vysmívaly, když jsem byl neúspěšný. Srnky, které jsem vyplašil v hustém křoví v jedné velmi nepřístupné části labského náhonu.
A nešlo jen o lov, o hledání ryb, míst, kde se voda brzdí, vznikají tišiny, kde popadané stromy vytvořily „rybí doupátka“. Na procházkách jsem prošel již odkloněným suchým korytem starého náhonu, našel již roky nefunkční železniční přejezd ponechaný napospas postupnému úpadku. Touha ulovit jakoukoliv rybku, i na nejužší části, malinkém propojovacím náhonku.
Co bylo jedním z hlavních zlomů? Zajímavý článek jednoho rybáře o tom, zda opravdu nosíme k vodě jen to nejnutnější, zda zbytečně netaháme výbavu, kterou nepotřebujeme, a neděláme si lov složitější. Opravdu mě ten článek donutil k zamyšlení. Nastavil jsem si tedy výbavu tak, že vše, včetně krmiva jsem měl v jedné tašce přes rameno, kterou jsem používal i jako sedátko. Tašku s pruty, neb kvůli variabilitě jsem nosil tři, čistě plavačkovou „boloňku“, feeder a parmový prut, který mi dal za určitých okolností možnost chytat jak na „angličáky“, tak methodfeederové krmítko. A jak u mě bývá zvykem, fototaška s objektivy. Potřeboval jsem být co nejpružnější, někdy jsem jen místo odzkoušel, bez kontaktu popošel další stovky metrů a zkusil znovu. Dokud jsem ryby nenašel.
Vzhledem k období, jasná volba, lov na živou nástrahu, červíky, hnojáky a pokud byla možnost větší ryby, tak do kombinace s měkčenou plovoucí Soft peletkou příchutě Purple Plum. Na této nástraze se mi líbilo, že obsah balení je v různých velikostech peletek, tedy jsem mohl měnit, podle druhu lovené ryby a velikosti háčku. Kombinace živé a plovoucí nástrahy je vždy velmi úspěšná.
Prioritou bylo nejen ulovit co nejvíce ryb, udělat velké množství záběrů, ale v určité fázi i ulovit co největší škálu rybích druhů. Plotičky z rybníčku vystřídali cejni z mělčí části náhonu, malí jelci, které šlo ulovit i na náhoně užším než prut, na který jsem lovil. Okouni u stavidel na žížalku, malí kapříci v točácích, kde se stále tající voda ve velkém průtoku zastavovala. Líni, ti byli nejpříjemnějším překvapením, v místě zlomu hloubek na malém ramínku. Bylo to jak na houpačce, jeden den slunce, druhý den sníh, další den déšť, bláto, slabý a silný mráz a omrzlé kraje vody. Tato zima je opravdu nevypočitatelná.
Co se týče návnady, používal jsem suchou kaprovou směs, booster, ale i cukroví, co zbylo z Vánoc. Samozřejmě nesměly chybět Fluoro micropelety, obalovací pasty, ochucený partikl. Nyní v LK Baits intenzivně pracujeme na vývoji nástrah/návnad pro method feeder. Hlavním tématem jsou method- feederové peletky, které budou pro rybáře připraveny v balení rovnou k použití. Měly by odpadnout obstrukce s přípravou pelet, různé předmáčení atd. Prostě zmáčknete peletky do formičky a nahazujete. Firma LK Baits představí tyto výrobky na pražském veletrhu For Fishing a myslím, že se všichni rybáři, kteří se věnují method-feederu, mají na co těšit.
Přeji Všem krásné dny u vody.
Pavel Bobrman Vohralík
Odborný poradce LK Baits