1. díl Jak na okouny? Strategie lovu přívlačí na řekách
24. 11. 2020
Máme tu další podzim a to je to nejlepší období k lovu dravců, okounů nevyjímaje. Proto jsem si pro vás připravil krátký článek doplněný videem, kde najdete tipy a triky pro lov těchto krásných ryb.
Pokud chcete chytat okouny, alfou i omegou úspěchu je správná lokalizace pruhovaných banditů. Lokalizace je samozřejmě důležitá při chytání všech druhů ryb, ale u okouna platí dvojnásob. Okoun je totiž hejnová ryba a pokud někde přijde záběr od jednoho pruhatce, je vysoce pravděpodobné, že se v blízkém okolí budou pohybovat i další členové jeho smečky.
V případě řek jsou "top fleky" na okouny různé zatáčky, změny hloubek, přítoky, ale ze všeho nejvíce okouni upřednostňují lidská díla zasahující do říčního koryta. Skvělými místy tak mohou být betonové zdi, jezy, kamenné náspy v břehu a také například výtoky z kanálů, čističek a podobně. Všechna tato místa okouny přitahují jako magnet. Při vyhledávání lovných míst je také dobré vědět, že okouni mají rádi prokysličenou vodu a tvrdé dno.
Další důležitou věcí, která hraje při lovu okouna zásadní roli je velikost nástrahy, která je optimální ve velikosti od 5 do 8 centimetrů, přičemž říční okouni bývají často větší hlavici než jejich kolegové ze stojatých vod. Za většiny podmínek se tedy můžeme držet spíše horní hranice a nasazovat nástrahy kolem 7 cm délky.
Na trhu dnes existuje nepřeberné množství tvarů gumových nástrah. Mezi ty nejvíce osvědčené stálice pro lov okouna ovšem patří štíhlé kopyto, nymfa a smáček. V drtivé většině případů okouni reagují dobře právě na štíhlá kopýtka, ale pokud jsou opatrní nebo nedůvěřiví, není od věci nasadit pasivní nástrahy, kterými jsou nymfy a smáčci.
Mimo tvar nástrahy je dobré řešit i její barvu, jelikož okoun patří mezi ryby, které se orientují především zrakem a jeho skvěle vyvinuté oko rozezná každý detail. Mezi základní barvy, které by neměly chybět v žádné krabičce lovce okounů patří perleťově bílá, přírodní hnědý hřbet a perleťové bříško, hnědočervená a do špatných světelných podmínek růžová barva, která dokáže okouny zaujmout a vyprovokovat na větší vzdálenost.
K lovu okounů je také dobré vlastnit citlivý vláčecí prut s odhozovou gramáží kolem 12 gramů a délkou kolem 230 cm, který skvěle poslouží ve stíněných prostorách na zarostlých březích řeky a zároveň se díky jeho dostatečné délce dá nástraha odhodit a vodit i daleko od břehu. Tento prut je vhodné osadit kvalitním navijákem velikosti 2500, na který je ideální navinout tenkou a hladkou šňůru o průměru zhruba 0.10 mm.
Více informací o vedení nástrahy, výběru váhy jigové hlavičky a dalších tipů a triků najdete v přiloženém videu. Přeji vám hodně úspěchů!
Filip Vrtal, tým Lucky John CZ/SK.
Použité produkty
Lucky John Pro Tioga 2,9" 7ks
Lucky John Tioga je další z mnoha výrobků firmy Lucky John. Tento model je určen pro lov štik a…
Lucky John Hogy Shrimp 2,2" 10ks
Hogy Shrimp je nástraha, která napodobuje raka s mnoha nohama, což je velmi populární pro dravé ryby.…
Berkley Power Bait Minnow 8cm
Smáček PowerBait Minnow je dokonalá gumová imitace živé rybičky. Ideálně se hodí pro lov okounů,…
Lucky John prut Anira 14 2,29m 4-14g
Nový přívlačový prut Lucky John Anira je nepřímým nástupcem dlouholetého modelu Lucky John Basara…
Daiwa pletená šňůra J-Braid X8 150m Dark Green
Novinka 2016 - osmi vláknová kulatá pletená šňůra. Bez průtahu, made in Japan, vysoká pevnost a SUPER…